Dokumentacja Zagrożenia Przed Wybuchem


1.     Cel przeprowadzania DZPW
Celem wykonania Dokumentacji Zabezpieczenia Przed Wybuchem jest spełnienie wymagań rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r., w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z możliwością̨ wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz. U. Nr 138, poz. 931), które w § 4 mówi że, aby zapobiegać wybuchom i zapewnić ochronę przed ich skutkami, pracodawca powinien stosować, odpowiednie do rodzaju działalności, techniczne lub organizacyjne środki ochronne. Określając środki ochronne, należy zapewnić realizację następujących celów w podanej kolejności:
1) zapobieganie tworzeniu się atmosfery wybuchowej;
2) zapobieganie wystąpieniu zapłonu atmosfery wybuchowej;
3) ograniczenie szkodliwego efektu wybuchu, w celu zapewnienia ochrony zdrowia
i bezpieczeństwa osób pracujących. 

2.     Zakres zagadnień ujętych w OZW  
·       opis środków ochronnych, które zostaną podjęte w celu spełnienia wymagań określonych w rozporządzeniu wskazanym jako podstawa prawna oraz ograniczenia szkodliwych skutków wybuchu,
·       wykaz przestrzeni zagrożonych wybuchem wraz z ich klasyfikacją na strefy,
·       oświadczenie pracodawcy, że: miejsca pracy, urządzenia, a także urządzenia ostrzegawcze są zaprojektowane, używane i konserwowane w sposób zapewniający bezpieczne i właściwe ich funkcjonowanie, urządzenia spełniają wymagania przewidziane w przepisach dotyczących minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy, została dokonana ocena ryzyka związanego z możliwością wystąpienia atmosfery wybuchowej;
·       terminy dokonywania przeglądu stosowanych środków ochronnych,
·       określenie, dla wszystkich osób wykonujących prace na rzecz różnych pracodawców w tym samym miejscu pracy:
·       środków ochronnych i zasad koordynacji stosowania tych środków przez pracodawcę odpowiedzialnego za miejsce pracy,
·       celu koordynacji oraz metod i procedur jej wprowadzania.  

3.     Uwagi   Pracodawca dokonuje kompleksowej oceny ryzyka związanego z możliwością wystąpienia w miejscach pracy atmosfery wybuchowej, zwanej dalej "oceną ryzyka", biorąc pod uwagę co najmniej: 
1) prawdopodobieństwo i czas występowania atmosfery wybuchowej;
2) prawdopodobieństwo wystąpienia oraz uaktywnienia się źródeł zapłonu, w tym wyładowań elektrostatycznych;
3) eksploatowane przez pracodawcę instalacje, używane substancje i mieszaniny, zachodzące procesy i ich wzajemne oddziaływania;
4) rozmiary przewidywanych skutków wybuchu.  
 
Ocena ryzyka obejmuje również miejsca pracy, które są albo mogą być połączone poprzez otwory z innymi miejscami, gdzie może wystąpić atmosfera wybuchowa.  
Pracodawca, przed udostępnieniem miejsca pracy, powinien sporządzić dokument zabezpieczenia przed wybuchem, na podstawie oceny ryzyka, o której mowa w § 4 ust. 4 i 5.  
Pracodawca powinien zapewnić osobom pracującym w miejscach, w których istnieje możliwość wystąpienia atmosfery wybuchowej, odpowiednie szkolenie dotyczące ochrony przed wybuchem, w ramach obowiązujących szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.  
Odpowiednio do wymagań określonych w dokumencie zabezpieczenia przed wybuchem:
1) prace w przestrzeniach zagrożonych wybuchem wykonuje się zgodnie z pisemnymi instrukcjami wydanymi przez pracodawcę;
2) stosuje się system zezwoleń na wykonywanie pracy w odniesieniu do wykonywania czynności niebezpiecznych oraz czynności, które wpływają na inną wykonywaną pracę, stwarzając zagrożenie; zezwolenia na wykonywanie pracy wydaje, przed rozpoczęciem pracy, osoba pracująca wyznaczona przez pracodawcę.  
Szukaj